27 Kasım 2020

Yabancı Dizii

Yabancı Dizi İnceleme

En güzel 5 Jackie Chan Filmi

7 Nisan 1954 doğumlu olan dünyaca ünlü aktör Chan Kong-Song veya Jackie Chan Sing Lung veya bilinen adıyla Jackie Chan, dövüş ustası olmasının yanında senarist ve yapımcı kimliği ile de tanınmaktadır. Ayrıca iyi bir ses dublajcısı, kameraman ve şarkıcı olarak bilinmektedir. Neşeli ve eğlenceli yönüyle halkın sevgisini kazanmıştır. Filmlerinde çevresindeki her eşyayı silah olarak kullanabilmesi ve akrobatik dövüş hareketleriyle büyük övgüler hak etmektedir. 1962 yılında sinema ile tanışan Jackie Chan günümüze kadar geçen süre içinde 100’ün üzerinde filmde oynadığı bilinmektedir. En güzel 5 Jackie Chan filmi olarak Bitirim İkili, The Karete Kid, Şangay Şövalyeleri, Yasak Krallık ve Madalyon gelmektedir.

Bitirim ikili, Dedektif Lee Hong Kong polis departmanında çalışmaktadır. Son gizli görevinde Çin kültürü adına çok kıymetli olan bir hazineyi hırsız çetesinin elinden kurtararak üstleri tarafından milli bir kahraman olarak kabul edilmiştir. Kısa bir süre içinde gizli bir görev ile görevlendirilen Lee, Amerika’ya gitmek üzere hazırlıklara başlamıştır. Amerika’da bulunan Çin Konsolosu Han’ın kızı kaçırılmış ve Konsolos Han’ın kızını bulma işi dedektif Lee’ye verilmiştir. Amerika’da dedektif Lee’ye göz kulak olması için fbi tarafından James Carter görevlendirilmiştir. James Carter’ın gelişi ile ikilinin başından geçen talihsizliklerle dolu olaylar eğlenceli bir o kadar da aksiyon dolu maceraya dönüşmüştür. Filmin devamı niteliğindeki bitirim ikili 2 ile birlikte en güzel 5 Jackie Chan filmi arasında en iyisi olmaya aday bir filmdir.

Yasak Krallık, Boston’lu Jason Tripitikas kendi halinde genç bir delikanlıdır. Mahallesinde bulunan zorba gençlerle uğraşmak istemeyen Jason mitolojik Maymun Kral’ı kurtarmak için Antik Çin’e tesadüfen yolculuk yapmıştır. Filmde, aksiyon ve komedi bir arada sunulmuştur.

Şangay Şövalyeleri, İmparatorluk mührünü koruyan Chon Wang’ın babası asiler tarafından öldürülmüştür. Chon Wang bunun üzerine en yakın arkadaşı olan Roy O’bannon ile birlikte babasının intikamını almak için İngiltere’ye hareket etmektedirler.

The Karete Kid, Dre babasının ölmesiyle birlikte annesinin işleri nedeni ile Pekin’e taşınmak zorunda kalmıştır. Dre yaşadığı kültür farklılığından dolayı tamirci Bay Han dışında kimseyle iletişim kuramamaktadır. Filmde kungfu ustası Bay Han, Dre’ ye kungfu öğreterek turnuvaya hazırlamaktadır.

Madalyon, filmde aktör göçmen bir polisi canlandırmaktadır. Yaşadığı bir kaza sonucu ölmüş ve süper güçleri olan biri olarak tekrar canlanmıştır. Filme aksiyon, macera ve komedi bir arada bulunmaktadır.18